توجه داشته باشید

شما میتوانید در صورت وجود مشکل خارج از تایم کاری مجموعه در پایین صفحه در قسمت ارسال دیدگاه مشکل خود را بیان کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به آن رسیدگی کرده و در همان قسمت به شما راه حل رفع مشکل لپ تاپ را بیان کنند و در صورت امکان ، مشکل لپ تاپ شما را از راه دور برطرف کنند .

روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD

روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD

سلام با مقاله ای دیگر از تیم آرسده در خدمت شما هستیم . در مقاله طریقه ی رفع مشکل بلو اسکرین BSOD میخواهیم راجبه مشکل بلواسکرین برای شما طالبی را ارائه دهیم . از شما خواهشمندیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید .

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در هنگام کار با سیستم های کامپیوتری کاربران را با دردسر مواجه میکند ، صفحه ی ارور آبی رنگی است که در اصطلاح به آن Blue Screen Of Dead گفته می شود . بلو اسکرین یا صفحه ی مرگ مشکلی عامیانه است و معمولا اکثر افرادی که با سیستمهای کامپیوتری سروکار دارند با آن مواجه شده اند . این مشکل زمانی رخ می دهد که یکی از قطعات سخت افزاری مربوطه ی سیستم ، فعالیت خود را درست انجام ندهد و یا اینکه از نظر نرم افزاری مشکلی وجود داشته باشد که کاربر از آن اطلاعی نداشته و همچنان با سیستم خود مدارا میکند و به کار خود به صورت دست و پا شکسته ادامه می دهد ، در این هنگام سیستم برای جلوگیری از خرابی قطعات دیگر و بوجود آمدن مشکلی جدید ، به طور کلی تمام فعالیت های در حال پردازش بر روی سیستم را قطع میکند و دستگاه ری استارت می شود و شما مجبور می شوید که دوباره فعالیت های خود را از سر گیرید . توجه داشته باشید که این مشکل نشانگر وجود ایرادی بر روی دستگاه شما می باشد و باید به فکر رفع مشکل باشید ، در غیر این صورت باید خود را برای مشکل جدی تری آماده کنید . در ادامه مقاله طریقه ی رفع مشکل بلو اسکرین BSOD میخواهیم با مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری که سبب بروز بلو اسکرین میشوند آشنا شویم .

دلایل نرم افزاری بلو پیج

دلایل نرم افزاری که سبب بروز مشکل بلو اسکرین می شوند

۱ _ درایور ها

یکی از بزرگترین علت هایی است که سبب بروز بلواسکرین می شوند . همانطور که می دانید ، درایورها ، اطلاعات قطعات سخت افزاری هستند که توسط شرکت های تولید کننده قطعات کامپیوتری جمع آوری شده و در اختیار کاربران قرار داده شده است . کاربران هم می توانند از CD یا DVD که در اختیار آنها قرار داده شده است برای نصب درایور ها استفاده کنند و یا اینکه درایور های مورد نظر را از سایت شرکت سازنده دستگاه (ایسوس ، لنوو و … )دانلود کرده و از آنها استفاده کنند . برای کسب اطلاعات بیشتر از درایور ها و انواع آن می توانید به این لینک مراجعه کنید .

در این میان بحثی که حائز اهمیت است ، نصب درست درایور ها می باشد . هر قطعه ، برنامه مخصوص به خود را دارد و اگر درایو دیگری بر روی سیستم خود به جای درایور قطعه مورد نظر نصب کنید ، سیستم شما دچار مشکل می شود . باید دقت داشته باشید که چه درایور هایی را بر روی دستگاه خود نصب میکنید چرا که در صورت عدم رعایت ، در هنگام فعالیت با سیستم خود دچار مشکل می شوید . پس زمانی که با این مشکل مواجه شدید ، ابتدا به سراغ قسمت نرم افزاری سیستم رفته و از نظر درایوری سیستم خود را چک کنید و پس از تست کردن سیستم از نظر نرم افزاری به سراغ قسمت سخت افزاری سیستم خود بروید .

۲ _کارت گرافیک

ضعیف بودن کارت گرافیک ، همچنین نصب نبودن صحیح درایور گرافیک هم می تواند به شما ارور بلو پیج بدهد . ممکن است شما بر روی یک سیستمی که گرافیک معمولی دارد ، بخواهید فعالیت های سنگینی انجام دهید که در این صورت گرافیک دستگاه شما کم می آورد و دستگاه به شما ارور صفحه مرگ را نشان می دهد و اگر که به همین روال ادامه دهید ممکن است گرافیک دستگاه شما بسوزد و مشکل شما چند برابر شود . در مورد نصب صحیح درایور ها به خصوص درایور کارت گرافیک در قسمت قبل به طور واضح توضیح داده شده است و با مطالعه قسمت شماره ی (۱ نرم افزاری) متوجه موضوع می شوید .

بیشتر بدانید : کارت گرافیک چیست ؟؟

پس از اینکه مرحله ی نرم افزاری را چک کردیم و مشکل برطرف نشد به سراغ مرحله سخت افزاری سیستم می رویم . توجه شما را به ادامه مقاله روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD جلب میکنیم .

دلایل سخت افزاری بروز صفحه ی مرگ در کامپیوتر

دلایل سخت افزاری بروز صفحه ی مرگ در کامپیوتر

۱ _ بایوس دستگاه

بایوس قطعه ای سخت افزاری بر روی برد است که برنامه ای روی آن write شده که سیستم توسط این برنامه هماهنگ شده و با فشردن دکمه ی پاور فعالیت خود را آغاز میکند . در واقع روشن شدن دستگاه شما به این قطعه وابسته است . گاهی اوقات برنامه ریزی آی سی بایوس بر هم خورده و دستگاه دچار اختلال می شود . توجه داشته باشید که این ic قابل برنامه ریزی مجدد می باشد و نوعی فرمویر محسوب می شود و شما میتوانید این قطعه را از روی برد جداکرده ، برنامه ی جدیدی بر روی آن رایت کرده و سپس آن را روی برد قرار دهید . برای کسب اطلاعات بیشتر راجبه این قطعه میتوانید به مطلب بایوس چیست مراجعه کنید .

هنگامی که برنامه ریزی این قطعه به هر دلیلی دچار مشکل می شود ، ممکن است با حالت بلوپیج دستگاه خود مواجه شوید . این اتفاق میتواند یکی از دلایل بروز بلوپیج در سیستم شما باشد و بهتر است به آن توجه کنید . در کل میتوان گفت که بلو پیج زمانی رخ می دهد که سیستم حس کند یک قطعه بیش از توان خود درحال انجام فعالیت است و ادامه ی فعالیت آن می تواند سبب بروز مشکلات جدی تری شود . قطعات دیگری از جمله هارد دیسک و رم می توانند سبب بروز بلوپیج در سیستم شما شوند . پس بهتر است به این نکات توجه کرده و ادامه ی مقاله ی طریقه ی رفع مشکل بلو اسکرین BSOD را مطالعه کنید .

۲_ هارد دیسک دستگاه

هارد دیسک یا همان دیسک سخت یک قطعه ای در سیستم کامپیوتری شما است که وظیفه ی ذخیره سازی اطلاعات را بر عهده دارد . در این بین ممکن است که برای شما کاربران سوالی پیش بیاید که اگر وظیفه ی ذخیره سازی اطلاعات در کامپیوتر با هارد دیسک است ، وظیفه ی رم در کامپیوتر یا لپ تاپ چیست ؟؟؟ در جواب این سوال باید بگوییم که رم وظیفه ی ذخیره سازی اطلاعات در کوتاه مدت را دارد و تمامی فعالیت های یک نرم افزار را از ابتدای شروع آن نرم افزار تا زمانی که شما میخواهید آن نرم افزار را ببندید بر عهده دارد و با خاموش کردن سیستم ، اطلاعات رم از بین رفته و برای استفاده ی دوباره آماده میشود ، ولی هارد دیسک حافظه ی بلند مدت یک سیستم است و زمانی که اطلاعاتی بر روی آن قرار گرفت ، به طور معمول تا زمانی که شما آن اطلاعات را از روی هارد پاک نکنید ، از بین نمیرود و باقی میماند .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هارد دیسک و انواع آن میتوانید به لینک تعمیر هارد مراجعه کنید .

اگر در مورد هارد دیسک ها اطلاعاتی دارید ، متوجه حساسیت های این ابزار ذخیره سازی اطلاعات هستید و یا اگر در مورد این ابزار ها مطالعه ای انجام دهید ، می بینید که حساسیت های این ابزار ها بسیار بالاست و با بروز کوچکترین مشکلی ممکن است اطلاعات درون آن از بین برود و یا اینکه هارد دیسک از بین برود . خرابی هارد دیسک در سیستم ، هرازگاهی خود را با بلوپیج نشان میدهد که این مشکل در هارد دیسک ها بسیار شایع است و در واقع میتوان گفت که ۶۰% مشکلات بلوپیج از هارد دیسک نشات میگیرد . پس بهتر است در صورت بروز این مشکل برای شما ، حتما سراغی از هارد دیسک خود بگیرید و از سلامت این ابزار ذخیره سازی در سیستم خود اطلاعات لازم را کسب کنید .

بلوپیج یا BSOD انواع مختلفی دارد که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد .

انواع بلوپیج یا BSOD

انواع بلوپیج یا BSOD

_ DIVIDE_BY_ZERO_ERROR

این ارور زمانی رخ می دهد که یک برنامه ، به سخت افزاری بیش از حد مجاز فشار اورده و دستگاه برای جلوگیری از آسیب دیدن قطعه به طور خودکار تمامی برنامه ها را بسته و Restart می شود .

_ KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED

زمانی رخ می دهد که درایور یکی از قطعات به درستی نصب نشده باشد و مشکل اجرایی درایور داشته باشد .

_ IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

زمانی خود را نشان می دهد که یک قطعه خراب باشد و یا حتی اینکه درایور دارای مشکل باشد .

_ REGISTERY-ERROR

زمانی رخ می دهد که رجیستری سیستم دچار مشکل باشد .

_ INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE

این ارور مربوط به هارد دیسک است و زمانی رخ می دهد که سیستم نتواند هارد دیسک را خوانده و یا حتی اینکه اطلاعات از روی آن بردارد و بر روی آن بارگزاری کند ..

_ NTFS_FILE_SYSTEM

این ارور هم میتواند به خرابی هارد دیسک اشاره کند ، چراکه گویای مشکل دار بودن فرمت فایل ها است .

تیم آرسده امیدوار است از مقاله روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD نهایت استفاده را برده باشید .

بهتر است مقالات ما را مطالعه کنید

لیست خرابی لپ تاپ براساس برند

لیست خرابی لپ تاپ براساس برند

/
لیست خرابی لپ تاپ براساس برند دلایل خرابی لپ تاپ چیست ؟ با این …
تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون

تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون

/
تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون لپ تاپ ها جزء سیستم هایی است که ب…
ارزان ترین لپ تاپ ۲۰۲۱
بهترین مدل لپ تاپ برای گیمر
جدیدترین لپ تاپ های سال 2021
تفاوت ویندوز اورجینال با کرک شده
چگونگی آپدیت ویندوز
چگونگی ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ
مجازی سازی سرورها
تعمیرات لپ تاپ سامسونگ Samsung
تعمیرات لپ تاپ توشیبا Toshiba
تعمیرات لپ تاپ سونی sony
تعمیرات لپ تاپ لنوو Lenovo
تعمیر لپ تاپ فوجیتسو fujitsu
تعمیرات لپ تاپ دل
تعمیرات لپ تاپ ایسوس
تعمیرات لپ تاپ ایسر
تعمیرات لپ تاپ HP
تعمیرات لپ تاپ
تاریخچه ساخت لپ تاپ
تعمیرات تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض اسپیکر لپ تاپ
تعمیر و تعویض USB لپ تاپ
تاچ پد لپ تاپ
تعمیر فیش روی لپ تاپ
تعمیر فلت لپ تاپ
تعمیر آداپتور لپ تاپ
پورت USB C لپ تاپ
تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض برد لپ تاپ
تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ
تعمیر و تعویض LCD لپ تاپ
تعمیر و تعویض LED لپ تاپ
تعویض ای سی پروگرامر لپ تاپ
تعویض فن لپ تاپ
تعمیر و تعویض هایولتاژ لپ تاپ
تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ
تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ
تفاوت لپ تاپ و اولترابوک چیست
تفاوت الترابوک ها و نت بوک ها و تبلت ها
تعویض لولای لپ تاپ
تعویض کارت شبکه لپ تاپ
تعویض چیپ لپ تاپ
خرابی برد لپ تاپ
خرابی LCD لپ تاپ
خازن ها
حسگر اثر انگشت لپ تاپ
چرا باید ویندوز را آپدیت کرد
دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ
داغ شدن لپ تاپ
خیس شدن لپ تاپ
خطرات اشعه لپ تاپ
ریختن مایعات بر روی لپ‌تاپ
ریبال کردن چیپ
روشن نشدن لپ تاپ
رفع مشکل کندی ویندوز
روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD
کلیدهای ورود به بایوس Bios
کارت گرافیک چیست
علت هنگ کردن لپ تاپ
علت روشن نشدن وایرلس در ویندوز
سرسخت ترین لپ تاپ های 2019
معرفی بهترین لپ تاپ های تجاری
معایب اتصال دائم شارژر به لپ تاپ
 مشکلات نرم افزاری لپ تاپ
مراحل نصب ویندوز seven 7
لپ تاپ هایی با بیشترین عمر باتری
ویژگی های ویندوز ۱۰ بر روی لپ تاپ ها
نمودار خرابی لپ تاپ ها
نصب درایور روی انواع ویندوز
تعویض ال سی دی لپ تاپ
بهم ریختن ساعت و تاریخ لپ تاپ
بهترین لپ تاپ های سال 2019
بهترین برند های لپ تاپ
آپدیت کردن ویندوز 7
معرفی انواع رم لپ تاپ
امنیت شبکه های کامپیوتری
اکتیو کردن ویندوز 10
افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌ تاپ
اشتباهات رایج در خرید لپ تاپ
LED لپ تاپ

LED لپ تاپ

/
مادربرد Motherboard چیست
قطعات الکترونیکی
CPU چیست ؟؟؟

CPU چیست

/
بایوس Bios چیست ؟
ابزار و تجهیزات تعمیرات لپ تاپ
3.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها