برای ارسال دستگاه خود کلیک کنید

ریبال کردن چیپ
ریبال کردن چیپ

یکی دیگر از مطالبی که در زمینه ی تعمیر لپ تاپ کاربرد فراوان دارد و مورد اهمیت واقع می شود ، ریبال کردن چیپ است . در ابتدای مطالب میخواهیم راجع به این موضوع و اصطلاحات ریبال کردن چیپ اطلاعاتی را در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم .

سه عبارت Resold ، Reball ، Rework در چیپ و مشکلات آن بسیار کاربرد دارند . در حال حاضر به سراغ معرفی این کلمات می رویم .

ریبال کردن چیپ Resold

در واقع این کلمه به معنای حرارت دادن و یا گرما دادن زیاد به چیپ در حدی که پایه های قلع ان آب شود و پایه ها به طور کامل از روی برد سر بخورند می باشد . البته توجه داشته باشید که تکان دادن چیپ بر روی برد بسیار کار حساسی می باشد چرا که با کوچکترین اشتباه ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای برد بوجود بیاید . از فواید این کار میتوان گفت که در بعضی از مواقع پایه ها قلع بر روی برد نمی شیند و با برد اتصال ندارد و یا بر اثر لحیم سردی و یا بر اثر ضربه از برد فاصله گرفته اند و با این کار پایه ها دوباره بر روی به اصطلاح نشسته و اتصال برقرار می شود . لازم به ذکر است که برای انجام این کار حتما از مایع فلکسی استفاده کنید و برای اطلاع از اینکه ماییع فلکسی چیست ، به مطلب تجهیزات لپ تاپ سری بزنید .

بیشتر بدانید : ابزار و تجهیزات تعمیرات لپ تاپ 

ریبال کردن چیپ Reball

از اصلی ترین فعالیت هایی که بر روی چیپ صورت میگیرد ، میتوان به ریبال چیپ اشاره کرد . در ابتدا بهتر است یک تعریف کلی از ریبال داشته باشیم . به صورت کلی میتوان گفت که گرما دادن به چیپ و برداشتن چیپ از روی برد توسط دستگاه های موجود و همچنین تمیز کردن سطح برد با هویه و مایع فلکسی و در ادامه تمیز کردن سطح چیپ که به معنای برداشتن توپ های قلع (پایه ها) با هویه + شیلد + خمیر فلکسی می باشد و پس از تمیز کردن سطح چیپ ، به سطح چیپ تمیز شده کمی خمیر فلکسی کشیده و شابلون مورد نظر را بر روی چیپ قرار می دهیم . در این مرحله چیپ را در دستگاه فیکسچر ثابت می کنیم . در این قسمت باید سایز توپ های قلع را با تکیه به اطلاعات قبلی و و یا حتی خواندن شماره ی روی شابلون انتخاب کرده و به صورت آهسته بر روی چیپ بریزیم . دقت داشته باشید که سوراخ های شابلون باید با توپ پر شود .

پس از ریختن توپ بر روی چیپ ، به صورت دو مرحله باید به چیپ حرارت دهیم . در مرحله اول باید به صورت خیلی ملایم و درست به چیپ حرارت دهیم و پس از کسب اطلاع از آب شدن پایه های یک ردیف ، به سراغ ردیف بعدی میرویم و این کار تا اتمام تمامی سطح چیپ صورت میگیرد . پس از اتمام حرارت در مرحله اول ، فورا به چیپ خمیر فلکسی اضافه کرده و بدون جدا کردن شابلون ، حرارت دوم را شروع میکنیم .

در این مرحله دمای هیتر را کمی بالاتر می بریم و با دقت بیشتری به چیپ حرارت می دهیم .دقت داشته باشید شدت باد هیتر را در حالت کم ، کمی رو به بالا تنظیم نمایید . پس از گرما دادن و آب شدن قلع ها هیتر را خاموش کرده و شابلون را بلافاصله و به آرامی از چیپ جدا میکنید .

دقت داشته باشید که در حین حرارت دادن به چیپ نباید به مدت زیادی بر روی یک قسمت متمرکز شوید زیرا ممکن است خود چیپ آسیب ببیند . فقط قدری حرارت بدهید که پایه ها آب شوند و شما باید به صورت چشمی و تجربی آب شدن پایه ها را متوچه شوید .

پس از جدا شدن شابلون از چیپ ممکن است تعدادی توپ افتاده باشد که در آن صورت به شکل دستی توپ ها را قرار داده و حرارت می دهید . پس از اتمام این مرحله چیپ را با تینر خوب شستشو دهید و چک کنید که مشکلی در پایه ها نباشد .در اینجا ریبال کردن چیپ به پایان می رسد .

بیشتر بدانید : مراحل تعویض چیپ لپ تاپ

ریبال کردن چیپ
Rework

این عمل پس از ریبال کردن چیپ می باشد . قرار دادن چیپ بر روی برد پس از ریبال کردن چیپ Rework نام دارد .دقت داشته باشید که جهت چیپ را از یک سمت و جانمایی آن از چهار سمت در کادر سفید رنگ درست انجام شود .زیرا در غیر این صورت چیپ بر روی برد به خوبی قرار نمیگیرد و ممکن است اتصالی برقرار نشود . در حین انجام کار استفاده از خمیر فلکسی فراموش نشود .

بهتر است به ادامه ی مطلب ریبال کردن چیپ توجه فرمایید .

توجه داشته باشید که در اصطلاح ، Reballفقط برای چیپ ها استفاده میشود ولی کلمه ی Resoldدر مورد ای سی و سایر المان های دیگر به کار می رود .

انجام این کار نیازمند تجربه و مهارت کافی می باشد . علاوه بر آن داشتن تجهیزات به روز و حرفه ای سبب میشود این کار بهتر صورت گیرد و این ها مواردی است که باید به آنها دقت و توجه کرد .

بیشتر بدانید : تعمیر لپ تاپ

مجموعه ی آلفا

مجموعه ی آلفا با داشتن بهترین تجهیزات و بهترین نیروهای انسانی که در حال فعالیت در این مجموعه می باشند میتواند انواع مشکل لپ تاپ شما به خصوص ریبال کردن چیپ سیستم شما را به خوبی انجام می دهند . بهتر است بدانید که به زودی از این مجموعه خبر های گوناگونی به گوش شما خواهد رسید . فقط کافی است اعتماد کنید .

هدف آلفا جلب رضایت شماست …

بهتر است مطالعه کنید