توجه داشته باشید

شما میتوانید در صورت وجود مشکل خارج از تایم کاری مجموعه در پایین صفحه در قسمت ارسال دیدگاه مشکل خود را بیان کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به آن رسیدگی کرده و در همان قسمت به شما راه حل رفع مشکل لپ تاپ را بیان کنند و در صورت امکان ، مشکل لپ تاپ شما را از راه دور برطرف کنند .

تعمیر آداپتور لپ تاپ

تعمیر آداپتور لپ تاپ

آداپتور ها یکی از اجزای لپ تاپ به حساب می آید که هر لپ تاپ برای عملکرد کامل و درست به آن نیاز دارد . کانون آرسده در این مقاله تلاش دارد تا اطلاعاتی به صورت کلی از تعریف کلی آداپتور و چگونگی تعمیر آن بخش در اختیار شما کاربر عزیز قرار دهد .

آداپتور چیست ؟

آداپتور یا منبع تغذیه تجهیزاتی الکترونیکی است که توانایی کاهش قدرت ولتاژ را دارد تا برای بقیه دستگاه‌های الکترونیکی با ولتاژ ورودی پایین قابل استفاده شود و به‌ عنوان منبع تغذیه کارایی داشته باشد . آداپتور می تواند برق متناوب 220 ولت AC شهری را به‌ شکل مستقیم و با اتصال به پریز به برق مستقیم DC مانند برق باتری تبدیل کند .

آداپتور جریان متناوب یک نوع مبدل الکتریکی می‌باشد ، این وسیله جریان متناوب برق با ولتاژ بالا را به جریان مستقیم با ولتاژ پایین تبدیل می‌کند . آداپتورهای جریان متناوب برای تأمین انرژی دستگاه‌های الکترونیکی که منبع تغذیه داخلی ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند . منبع تغذیه الکتریکی داخلی و آداپتورها دارای ساختاری مشابه هستند .

در اصل بیشتر مبدل‌های جریان متناوب به جریان مستقیم منبع‌های تعذیه‌ای هستند که یک ترانسفرمر برای تبدیل ولتاژ بالا به ولتاژ کمتر، تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم ، فیلتر و تبدیل امواج و همچنین کنترل جریان الکتریکی را در خود جای داده است .

ویژگی‌های آداپتورها ولتاژ-آمپر

ویژگی‌های آداپتورها ولتاژ-آمپر

در این بخش باید به شما کاربر عزیز بگوییم که همگی آداپتورهای موجود دارای دو بخش و دو مشخصه فنی مهم و اصلی می باشند که می خواهیم Hن دو مشخصه مهم و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم که عبارتند از :

۱. ولتاژ : اولین بخش مهم در آداپتور ها ولتاژ خروجی است که به دسته های مختلف داخل پرانتز تقسیم بندی می شود ( 3 ولت , 5 ,6 , 7.5 , 8 , 9 , 10 , 12 , 14 , 15 , 16 , 18 , 18.5 , 19 , 19.5 , 20 , 24 , 32 , 48 ولت )

۲. شدت جریان : دومین بخش مهم در آداپتور ها شدت جریان یا آمپر است . همگی آداپتورها با ولتاژهای ذکر شده در بخش بالا دارای شدت جریان‌هایی از 300 میلی‌آمپر تا 10 آمپر هستند . ( 300mA – 500mA – 1A – 1.5A – 2A – 3A – 4A -5A – 6A – 7A – 8A – 9A 10A )

انواع آداپتور

اگر بخواهیم به صورت کلی انواع آداپتور ها را برای شما بیان کنیم بدین صورت می باشد که آداپتور ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند : دیواری ، رومیزی بین ‌راهی یا دو طرف سیم . که هر کدام از آنها در شرایطی مخصوص مورد استفاده قرار میگیرند .

اطلاعاتی درباره آداپتور لپ تاپ

هر مدار قدرتی از یک بخش ورودی ، محافظ ، یک سوساز ،تقویت ، تبدیل ولتاژ ، تست ولتاژ و صافی و هم خروجی تشکیل می شود.

جریان متناوب AC یا درست تر آن است که همون برق شهر به محض ورود به مدار با یک عدد (F) فیوز و یک مقاومت جریان (NTC) و یک سری سلف و مقاومت و خازن (RCL) مواجه می شود تا از مدار در مقابل اتصالی های احتمالی محافظت بشه و هم جریان ناهماهنگ AC را هماهنگ تر کند .

در قسمت بعد جریان AC توسط یک پل دیود (BD) به نیم سیکل مثبت DC تبدیل می شود تا توسط خازن بزرگ (C) یک جریان صاف و تمیز به سمت ترانزیستور (Q) که وظیفه تشدید ولتاژ و جریان را دارد انتقال داده شود .

سپس با شدت به سمت ترانس کاهنده (L.T) شارش پیدا می کند ، لازم به ذکر است که این ولتاژ توسط ترانس کاهنده مجدد شکل نامنظم و نسبتا سینوسی به خودش می گیرد که به وسیله دیود های دوطرفه پر قدرت(D) یکسو می شود و توسط مدار RCL بعدی کاملا صاف و مرتب آماده ارسال و تغذیه لپ تاپ می شود ،البته توجه داشته باشید که در این قسمت یک ای سی IC کنترلی دیگر هم به عملیات اضافه می شود و برخی از فعالیت ها مانند ست بودن آمپر و همخوانی آداپتور متو لپ تاپ را بررسی می کند .

مشکلات آداپتور لپ تاپ

مشکلات آداپتور ها و چگونگی برطرف کردن آن

۱. کابل برق آداپتور را به پریز مدار لامپ سری اتصال می دهیم ،لامپ خاموش و روشن نمی شود .

راه حل : در این صورت مشکل می تواند از پاور جک یا کابل برق ورودی ،فیوز یا NTC یا خازن های مدار RCL اولیه و در نهایت خازن بزرگ اولیه مدار باشد .

۲. بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق لامپ مدار سری ، لامپ یکسره روشن می ماند .

راه حل : اگر این مشکل برای اداپتور شما به وجود امده است اشکال از قسمت های دارای قطبیت می باشد مثل خازن بزرگ و خازن های RCL اولیه و انتها پل دیودها و حتی ترانزیستور تشدید قبل از ترانس .

نکته : در این حالت توجه داشته باشید که نمی توان ولتاژ گیری کرد و اگر به برق شهری وصل کنید کنتور شما دوچار مشکل می شود

۳. بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق مدار لامپ سری لامپ روشن و خاموش می شود ،کابل را جدا کرده و این بار زیر 10 ثانیه دوباره اتصال می دهیم ،لامپ دوباره خاموش و روشن می شود.

راه حل : در این قسمت مشکل از خازن بزرگ است یعنی ترانزیستور ، ترانس و خازن های مدار RCL پایانی می باشد . برای تشخیص این مشکل می توانید همه قطعات را از مدار جدا کنید و مجدد با لامپ مدار سری تست کنید تا قطعه دارای مشکل را جستجو کنید . در مورد ترانزیستور ها می توان به راحتی با تست بوق بیزر یا بازر مولتی متر اتصالی بین پایه ها مشکل را متوجه شد .

چند نکته

در مدار تست لامپ سری ، هنگامی که گفته می شود در اتصال اول لامپ خاموش و روشن می شود ، بدین معنا می باشد که لامپ روشن و بعد از چند ثانیه خاموش می شود ، و نه آن که لامپ دستگاه شما چشمک بزند .

به این نکته نیز توجه داشته باشد که هنگامی که همه قطعات سالم هستند و فقط به محض اتصال آداپتور به یک مصرف کننده جریان قطع می شود ، مشکل از آی سی کنترلر آخر مدار می باشد یا حتی می تواند مشکل از کمبود ظرفیت خازن یا قدیمی بود خازن می باشد که با تعویض این مشکل نیز برطرف می شود .

امیدواریم از مطالعه مقاله تعمیر آداپتور لپ تاپ لذت برده باشید . کانون آرسده با این مقاله در تلاش است تا شما بتوانید به حل مشکلات آداپتور لپ تاپ خود بپردازید . در صورت به وجود آمدن هرگونه سوال یا مشکل بیشتر می توانید به این کانون اعتماد کرده و با ما در میان بگذارید .

بهتر است مقالات ما را مطالعه کنید

لیست خرابی لپ تاپ براساس برند

لیست خرابی لپ تاپ براساس برند

/
لیست خرابی لپ تاپ براساس برند دلایل خرابی لپ تاپ چیست ؟ با این …
تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون

تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون

/
تاریخچه ساخت لپ تاپ تا کنون لپ تاپ ها جزء سیستم هایی است که ب…
ارزان ترین لپ تاپ ۲۰۲۱
بهترین مدل لپ تاپ برای گیمر
جدیدترین لپ تاپ های سال 2021
تفاوت ویندوز اورجینال با کرک شده
چگونگی آپدیت ویندوز
چگونگی ارتقا کارت گرافیک لپ تاپ
مجازی سازی سرورها
تعمیرات لپ تاپ سامسونگ Samsung
تعمیرات لپ تاپ توشیبا Toshiba
تعمیرات لپ تاپ سونی sony
تعمیرات لپ تاپ لنوو Lenovo
تعمیر لپ تاپ فوجیتسو fujitsu
تعمیرات لپ تاپ دل
تعمیرات لپ تاپ ایسوس
تعمیرات لپ تاپ ایسر
تعمیرات لپ تاپ HP
تعمیرات لپ تاپ
تاریخچه ساخت لپ تاپ
تعمیرات تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض اسپیکر لپ تاپ
تعمیر و تعویض USB لپ تاپ
تاچ پد لپ تاپ
تعمیر فیش روی لپ تاپ
تعمیر فلت لپ تاپ
تعمیر آداپتور لپ تاپ
پورت USB C لپ تاپ
تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض برد لپ تاپ
تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ
تعمیر و تعویض LCD لپ تاپ
تعمیر و تعویض LED لپ تاپ
تعویض ای سی پروگرامر لپ تاپ
تعویض فن لپ تاپ
تعمیر و تعویض هایولتاژ لپ تاپ
تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ
تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ
تفاوت لپ تاپ و اولترابوک چیست
تفاوت الترابوک ها و نت بوک ها و تبلت ها
تعویض لولای لپ تاپ
تعویض کارت شبکه لپ تاپ
تعویض چیپ لپ تاپ
خرابی برد لپ تاپ
خرابی LCD لپ تاپ
خازن ها
حسگر اثر انگشت لپ تاپ
چرا باید ویندوز را آپدیت کرد
دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ
داغ شدن لپ تاپ
خیس شدن لپ تاپ
خطرات اشعه لپ تاپ
ریختن مایعات بر روی لپ‌تاپ
ریبال کردن چیپ
روشن نشدن لپ تاپ
رفع مشکل کندی ویندوز
روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD
کلیدهای ورود به بایوس Bios
کارت گرافیک چیست
علت هنگ کردن لپ تاپ
علت روشن نشدن وایرلس در ویندوز
سرسخت ترین لپ تاپ های 2019
معرفی بهترین لپ تاپ های تجاری
معایب اتصال دائم شارژر به لپ تاپ
 مشکلات نرم افزاری لپ تاپ
مراحل نصب ویندوز seven 7
لپ تاپ هایی با بیشترین عمر باتری
ویژگی های ویندوز ۱۰ بر روی لپ تاپ ها
نمودار خرابی لپ تاپ ها
نصب درایور روی انواع ویندوز
تعویض ال سی دی لپ تاپ
بهم ریختن ساعت و تاریخ لپ تاپ
بهترین لپ تاپ های سال 2019
بهترین برند های لپ تاپ
آپدیت کردن ویندوز 7
معرفی انواع رم لپ تاپ
امنیت شبکه های کامپیوتری
اکتیو کردن ویندوز 10
افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌ تاپ
اشتباهات رایج در خرید لپ تاپ
LED لپ تاپ

LED لپ تاپ

/
مادربرد Motherboard چیست
قطعات الکترونیکی
CPU چیست ؟؟؟

CPU چیست

/
بایوس Bios چیست ؟
ابزار و تجهیزات تعمیرات لپ تاپ
4 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Abbas
Abbas
1 سال قبل

سلام، مدتیه مشکلی برای یکی از لپتاپهای بنده ایجاد شده. لپتاپ وسترو ۱۵۱۰ کمپانی دل. اخیرا با وصل کرن آداپتور به برق، لامپ سر فیش آداپتور روشن میشود اما به محض اتصال آداپتور به لپتاپ، لامپ خاموش شده و اصلا شارژ کردنی انجام نمی شود. چراغ شارژ روی لپتاپ هم اصلا روشن نمیشود. ممنون میشوم اگر راهنمایی بفرمایید که اشکال از آداپتور است یا لپتاپ. سیستم با باتری شارژ شده در سیستمهای دیگر، به صورت معمول کار می کند. ممنون از لطفتون