CPU چیست
CPU چیست ؟؟؟

یکی دیگر از اجزای اصلی کامپیوتر ها ، چه PC و چه لپ تاپ ها ، CPU می باشد . CPU مخفف کلمه ی Central Procesing Unite  ، به معنای واحد پردازش مرکزی است و همانطور که از نامش پیداست ، پردازش تمامی قسمت های کامپیوتر بر عهده ی این قطعه ی مهم می باشد و تمامی فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می دهد .

در واقع یکی از مهم ترین نکاتی که باید در موقع خرید سیستم های کامپیوتری مختلف در نظر داشت ، نوع و میزان کشش CPU است ، چرا که از CPU به عنوان مغز کامپیوتر یاد می شود . درست است که CPU تنها واحد پردازشی رایانه نمی باشد ، ولی به جرات می توانیم بگوئیم که مهم ترین آنها می باشد و این بدان معنی است که از ارزش بسیار بالایی در کامپیوتر ها برخوردار است . CPU  تقریبا تمامی دستورات داده شده توسط سخت افزار و نرم افزار سیستم را دریافت کرده و آنها را توسط عملگر های منطقی ، محاسبات ریاضی و انواع مقایسه ها مورد پردازش قرار می دهد .

سخت افزار کامپیوتر

این قطعه ی مربع شکل معمولا روی برد تمامی دستگاه های گوشی ، موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، تلویزیون و رایانه های رومیزی وجود دارد . CPU معمولا با دیگر سخت افزار ها وارد تعامل می شود و کارهای آنها را برنامه ریزی میکند و پس از پردازش کردن فعالیت دیگر سخت افزار ها ، برای آنها برنامه ریزی میکند و کار را به بهترین شکل اداره میکند .

به عنوان مثال RAM دستور العمل خود را به وسیله ی اعداد صفر و یک به CPU میفرستد و CPU این اعداد را به مرحله ی دیگر میفرستد و در واقع به زبان دیگری تبدیل میکند و پس از انجام این فرآیند به صورت دقیق این فعالیت را اجرا سازی میکند . در واقع هر دستور بخش کوچکی از یک عملیات است ، این دستورات در قسمتی دیگر به نام PC یا Program Counter ارسال می شوند ، این قسمت وظیفه ی حفظ ترتیب و وضعیت دستوراتی را دارد که به پردازنده ارسال میشوند و مشکل آدرس دهی را برطرف میکند . پس از این مرحله ، اطلاعات به مرحله ی دیگر به نام IR یا Instruction Register ارسال می شوند ، در این قسمت اعداد از حالت کد خارج شده و در واقع کد گشایی میشوند ، واحدی به نام Assembler وجود دارد که کد ها پس از رمز گشایی به این زبان تغییر داده می شوند و پس از آن واحدی دیگر این کد ها را به کد های OP تبدیل میکنند و در مرحله ی آخر CPU یک دستور باینری را دریافت میکند و طبق آدرس دهی آن را پردازش میکند و در حین انجام این عمل اگر کد دیگری مورد نیاز باشد قسمت PC آن کد را در اختیار CPU قرار میدهد تا مشکل برطرف شود و یا اینکه CPU دستورات را در داخل خود ذخیره میکند تا در زمان دیگری به سراغ آنها و کامل کردنشان برود . در ادامه مطلب CPU چیست مثال کاملی برایتان خواهیم زد تا با این قطعه راحت تر آشنا شوید .

یکی از بارزترین مثال هایی که می توان به CPU تشبیه کرد ، مغز انسان است . یک انسان بدون داشتن دست ، پا و اندام های دیگر میتواند به زندگی ادامه دهد ولی بدون داشتن مغز هرگز نمیتواند ببیند ، بشنود ، تحلیل و بررسی کند و در اصل میمیرد .  CPU نیز همین گونه است و در واقع مغز رایانه ی شما به حساب می آید و تمام تحلیل و بررسی ها پردازش های سخت افزاری و نرم افزاری دیگر قسمت ها در این چیپ صورت میگیرد و بدون این قطعه در واقع نه تنها دستگاه شما روشن نمی شود ، بلکه دستگاه شما کارایی خود را از دست می دهد و دیگر شما نمیتوانید از آن استفاده کنید . به همین علت حضور CPU در دستگاه بسیار حیاتی است .

حافظه cache

تمامی پردازنده ها دارای سه شاخصه ی مهم هستند که این شاخصه ها تاثیر بسزایی در توانایی انجام کار آنها دارد و ارزش CPU بر اساس این شاخصه ها مشخص می شود . این سه شاخصه هسته های پردازشگر ، حافظه ی Cache و سرعت عملکرد پردازشگر می باشد که در ادامه مطلب CPU چیست راجع به هر کدام از آنها مطالبی را ارائه می دهیم .

حافظه Cache

یکی از شاخصه های مهم CPU ، در واقع حافظه ی کش Cache می باشد . این حافظه ، حافظه ای سه لایه است که به ترتیب لایه ی L1 ، L2 و لایه ی L3 قرار گرفته است . لایه ی L1 سرعت بیشتر و حافظه ی کمتر نسبت به لایه ی L2 و لایه ی L2 سرعت بیشتر و حافظه ی کمتر نسبت به لایه ی L3 دارد . در اصل لایه ی L1 بیشترین سرعت و لایه ی L3  بیشترین حافظه را در بین سه لایه دارد . این حافظه معمولا چندین مگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات دارد و یکی از دلایل افزایش قیمت CPU ها ، بیشتر بودن حافظه ی کش می باشد . بدیهی است که هرجه حافظه ی کش یک CPU بیشتر باشد ، هزینه ی آن نیز بیشتر است و علاوه بر آن تاثیر مستقیم بر روی سرعت عملکرد CPU دارد . اطلاعاتی که در کش ذخیره می شود در این حافظه (Cache) باقی می ماند . در واقع Cache  وظیفه ی حفظ داده ها را دارد . پردازنده برای بدست آوردن داده ، ابتدا حافظه ی کش را چک میکند و پس از نیافتن اطلاعات ، به سراغ حافظه های دیگر از جمله رم می رود . بهتر است به ادامه ی مطلب CPU چیست توجه فرمایید .

سرعت عملکرد پردازش CPU
سرعت عملکرد پردازش

سرعت عملکرد پردازش یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که در هنگام تهیه نمودن یک CPU باید به آن توجه کرد . در واقع سرعت پردازنده یا همان CPU تعداد فعالیتی است که یک هسته می تواند در طول یک ثانیه انجام دهد و واحد آن هرتز می باشد . هرچه سرعت عملکرد پردازنده بیشتر باشد ، مسلما سرعت انجام کار بالا می رود و شما احساس رضایت  بیشتری نسبت به نوع عملکرد  CPU دستگاه خود میکنید . توجه داشته باشید که این شاخصه هم ارتباط مستقیم با قیمت CPU دارد ، یعنی هرچه CPU سرعت عملکرد بیشتری داشته باشد ، شما باید هزینه ی بیشتری برای دریافت CPU متحمل شوید .

هسته های پردازشگر

سومین مورد از شاخصه های مهم در CPU ، هسته های پردازشگر می باشد . این هسته ها هرکدام به طور مستقل عملیات پردازش را انجام میدهند . امروزه هسته های CPU از یکی بیشتر شده و ۲ یا ۴ یا ۸ و یا حتی ۱۶ هسته ای در بازار موجود است . وجود هسته های بیشتر در CPU این امکان را به استفاده کننده می دهد که طبق یک روش عمل کرد موازی ، دستورات داده شده را سریعتر پردازش کنند . افزایش هسته همیشه دال بر افزایش سرعت پردازش هسته نمی باشد چراکه هنوز هم چیپ هایی هستند که تعداد هسته ی بالایی دارند ولی از روش عملکرد پردازش موازی استفاده نمیکنند . البته با پیشرفت تکنولوژی این هسته ها می توانند درون خود به دو هسته ی مجازی تبدیل شوند و این عمل را در واقع با یک هسته ی مجازی انجام دهند که این میتواند بهترین عمل و بهترین عملکرد باشد .

نکته

در نظر داشته باشید که نوع مادربرد در بکارگیریه CPU بسیار مهم است ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مادربرد میتوانید به مقاله ی مادربرد چیست مراحعه کنید .

انواع CPU
انواع CPU از گذشته تا کنون

شرکت اینتل یکی از پر قدرت ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت انواع چیپ ، به خصوص چیپ های GPU و CPU میباشد . چیپ های CPU اینتل از گذشته تا کنون انواعی داشتند که در ادامه ی مطلب CPU چیست برایتان ارائه خواهیم داد .

انواع چیپ اینتل

_ core 2 solo

_ core 2 Due

_ core 2 quad

_ core i 3

_ core i 5

_ core i 7

پس از این شرکت ، شرکت AMD قرار گرفته است . این شرکت چیپ های خوبی را تولید و روانه ی بازار میکند ولی کیفیت این چیپ ها در مقایسه با چیپ های اینتل ضعیف است . .در واقع اگر میخواهید یک سیستم معمولی داشته باشید میتوانید از این چیپ ها استفاده کنید .

در رتبه های بعدی شرکت های IBM و Nvidia قرار گرفته اند که به مراتب کیفیت چیپ هایشان از دو شرکت بالایی کمتر است .

برای مطالعه ی بیشتر راجع به شرکت های سازنده ی انواع چیپ به لینک شرکت های تولید کننده ی چیپ مراجعه کنید .

ما ، اعضای تیم آلفا امیدوارم مطلب CPU چیست برای شما مفید واقع شده باشد و از مطلب CPU چیست نهایت استفاده را برده باشید .

بهتر است مطالعه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *