توجه داشته باشید

شما میتوانید در صورت وجود مشکل خارج از تایم کاری مجموعه در پایین صفحه در قسمت ارسال دیدگاه مشکل خود را بیان کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما به آن رسیدگی کرده و در همان قسمت به شما راه حل رفع مشکل لپ تاپ را بیان کنند و در صورت امکان ، مشکل لپ تاپ شما را از راه دور برطرف کنند .

CPU چیست

CPU چیست ؟؟؟

یکی دیگر از اجزای اصلی کامپیوتر ها ، چه PC و چه لپ تاپ ها ، CPU می باشد . CPU مخفف کلمه ی Central Procesing Unite ، به معنای واحد پردازش مرکزی است و همانطور که از نامش پیداست ، پردازش تمامی قسمت های کامپیوتر بر عهده ی این قطعه ی مهم می باشد و تمامی فرامین و اطلاعات را مورد پردازش قرار می دهد .

در واقع یکی از مهم ترین نکاتی که باید در موقع خرید سیستم های کامپیوتری مختلف در نظر داشت ، نوع و میزان کشش CPU است ، چرا که از CPU به عنوان مغز کامپیوتر یاد می شود . درست است که CPU تنها واحد پردازشی رایانه نمی باشد ، ولی به جرات می توانیم بگوئیم که مهم ترین آنها می باشد و این بدان معنی است که از ارزش بسیار بالایی در کامپیوتر ها برخوردار است . CPU تقریبا تمامی دستورات داده شده توسط سخت افزار و نرم افزار سیستم را دریافت کرده و آنها را توسط عملگر های منطقی ، محاسبات ریاضی و انواع مقایسه ها مورد پردازش قرار می دهد .

این قطعه ی مربع شکل معمولا روی برد تمامی دستگاه های گوشی ، موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، تلویزیون و رایانه های رومیزی وجود دارد . CPU معمولا با دیگر سخت افزار ها وارد تعامل می شود و کارهای آنها را برنامه ریزی میکند و پس از پردازش کردن فعالیت دیگر سخت افزار ها ، برای آنها برنامه ریزی میکند و کار را به بهترین شکل اداره میکند .

به عنوان مثال RAM دستور العمل خود را به وسیله ی اعداد صفر و یک به CPU میفرستد و CPU این اعداد را به مرحله ی دیگر میفرستد و در واقع به زبان دیگری تبدیل میکند و پس از انجام این فرآیند به صورت دقیق این فعالیت را اجرا سازی میکند . در واقع هر دستور بخش کوچکی از یک عملیات است ، این دستورات در قسمتی دیگر به نام PC یا Program Counter ارسال می شوند ، این قسمت وظیفه ی حفظ ترتیب و وضعیت دستوراتی را دارد که به پردازنده ارسال میشوند و مشکل آدرس دهی را برطرف میکند . پس از این مرحله ، اطلاعات به مرحله ی دیگر به نام IR یا Instruction Register ارسال می شوند ، در این قسمت اعداد از حالت کد خارج شده و در واقع کد گشایی میشوند ، واحدی به نام Assembler وجود دارد که کد ها پس از رمز گشایی به این زبان تغییر داده می شوند و پس از آن واحدی دیگر این کد ها را به کد های OP تبدیل میکنند و در مرحله ی آخر CPU یک دستور باینری را دریافت میکند و طبق آدرس دهی آن را پردازش میکند و در حین انجام این عمل اگر کد دیگری مورد نیاز باشد قسمت PC آن کد را در اختیار CPU قرار میدهد تا مشکل برطرف شود و یا اینکه CPU دستورات را در داخل خود ذخیره میکند تا در زمان دیگری به سراغ آنها و کامل کردنشان برود . در ادامه مطلب CPU چیست مثال کاملی برایتان خواهیم زد تا با این قطعه راحت تر آشنا شوید .

یکی از بارزترین مثال هایی که می توان به CPU تشبیه کرد ، مغز انسان است . یک انسان بدون داشتن دست ، پا و اندام های دیگر میتواند به زندگی ادامه دهد ولی بدون داشتن مغز هرگز نمیتواند ببیند ، بشنود ، تحلیل و بررسی کند و در اصل میمیرد . CPU نیز همین گونه است و در واقع مغز رایانه ی شما به حساب می آید و تمام تحلیل و بررسی ها پردازش های سخت افزاری و نرم افزاری دیگر قسمت ها در این چیپ صورت میگیرد و بدون این قطعه در واقع نه تنها دستگاه شما روشن نمی شود ، بلکه دستگاه شما کارایی خود را از دست می دهد و دیگر شما نمیتوانید از آن استفاده کنید . به همین علت حضور CPU در دستگاه بسیار حیاتی است .

تمامی پردازنده ها دارای سه شاخصه ی مهم هستند که این شاخصه ها تاثیر بسزایی در توانایی انجام کار آنها دارد و ارزش CPU بر اساس این شاخصه ها مشخص می شود . این سه شاخصه هسته های پردازشگر ، حافظه ی Cache و سرعت عملکرد پردازشگر می باشد که در ادامه مطلب CPU چیست راجع به هر کدام از آنها مطالبی را ارائه می دهیم .

حافظه Cache CPU

حافظه Cache CPU

یکی از شاخصه های مهم CPU ، در واقع حافظه ی کش Cache می باشد . این حافظه ، حافظه ای سه لایه است که به ترتیب لایه ی L1 ، L2 و لایه ی L3 قرار گرفته است . لایه ی L1 سرعت بیشتر و حافظه ی کمتر نسبت به لایه ی L2 و لایه ی L2 سرعت بیشتر و حافظه ی کمتر نسبت به لایه ی L3 دارد . در اصل لایه ی L1 بیشترین سرعت و لایه ی L3 بیشترین حافظه را در بین سه لایه دارد . این حافظه معمولا چندین مگابایت فضای ذخیره سازی اطلاعات دارد و یکی از دلایل افزایش قیمت CPU ها ، بیشتر بودن حافظه ی کش می باشد . بدیهی است که هرجه حافظه ی کش یک CPU بیشتر باشد ، هزینه ی آن نیز بیشتر است و علاوه بر آن تاثیر مستقیم بر روی سرعت عملکرد CPU دارد . اطلاعاتی که در کش ذخیره می شود در این حافظه (Cache) باقی می ماند . در واقع Cache وظیفه ی حفظ داده ها را دارد . پردازنده برای بدست آوردن داده ، ابتدا حافظه ی کش را چک میکند و پس از نیافتن اطلاعات ، به سراغ حافظه های دیگر از جمله رم می رود .

سرعت عملکرد پردازش

سرعت عملکرد پردازش یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که در هنگام تهیه نمودن یک CPU باید به آن توجه کرد . در واقع سرعت پردازنده یا همان CPU تعداد فعالیتی است که یک هسته می تواند در طول یک ثانیه انجام دهد و واحد آن هرتز می باشد . هرچه سرعت عملکرد پردازنده بیشتر باشد ، مسلما سرعت انجام کار بالا می رود و شما احساس رضایت بیشتری نسبت به نوع عملکرد CPU دستگاه خود میکنید . توجه داشته باشید که این شاخصه هم ارتباط مستقیم با قیمت CPU دارد ، یعنی هرچه CPU سرعت عملکرد بیشتری داشته باشد ، شما باید هزینه ی بیشتری برای دریافت CPU متحمل شوید .

بیشتر بدانید : بایوس چیست ؟؟

انواع CPU

هسته های پردازشگر

سومین مورد از شاخصه های مهم در CPU ، هسته های پردازشگر می باشد . این هسته ها هرکدام به طور مستقل عملیات پردازش را انجام میدهند . امروزه هسته های CPU از یکی بیشتر شده و ۲ یا ۴ یا ۸ و یا حتی ۱۶ هسته ای در بازار موجود است . وجود هسته های بیشتر در CPU این امکان را به استفاده کننده می دهد که طبق یک روش عمل کرد موازی ، دستورات داده شده را سریعتر پردازش کنند . افزایش هسته همیشه دال بر افزایش سرعت پردازش هسته نمی باشد چراکه هنوز هم چیپ هایی هستند که تعداد هسته ی بالایی دارند ولی از روش عملکرد پردازش موازی استفاده نمیکنند . البته با پیشرفت تکنولوژی این هسته ها می توانند درون خود به دو هسته ی مجازی تبدیل شوند و این عمل را در واقع با یک هسته ی مجازی انجام دهند که این میتواند بهترین عمل و بهترین عملکرد باشد .

نکته

در نظر داشته باشید که نوع مادربرد در بکارگیریه CPU بسیار مهم است ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مادربرد میتوانید به مقاله ی مادربرد چیست مراجعه کنید .

انواع CPU از گذشته تا کنون

شرکت اینتل یکی از پر قدرت ترین شرکت ها در زمینه ی ساخت انواع چیپ ، به خصوص چیپ های GPU و CPU میباشد . چیپ های CPU اینتل از گذشته تا کنون انواعی داشتند که در ادامه ی مطلب CPU چیست برایتان ارائه خواهیم داد .

انواع چیپ اینتل

_ core 2 solo

_ core 2 Due

_ core 2 quad

_ core i 3

_ core i 5

_ core i 7

پس از این شرکت ، شرکت AMD قرار گرفته است . این شرکت چیپ های خوبی را تولید و روانه ی بازار میکند ولی کیفیت این چیپ ها در مقایسه با چیپ های اینتل ضعیف است . .در واقع اگر میخواهید یک سیستم معمولی داشته باشید میتوانید از این چیپ ها استفاده کنید .

در رتبه های بعدی شرکت های IBM و Nvidia قرار گرفته اند که به مراتب کیفیت چیپ هایشان از دو شرکت بالایی کمتر است .

برای مطالعه ی بیشتر راجع به شرکت های سازنده ی انواع چیپ به لینک شرکت های تولید کننده ی چیپ مراجعه کنید .

ما ، اعضای مجموعه آرسده امیدوارم مطلب CPU چیست برای شما مفید واقع شده باشد و از مطلب CPU چیست نهایت استفاده را برده باشید .

بهتر است مقالات ما را مطالعه کنید

تعمیرات لپ تاپ سامسونگ Samsung
تعمیرات لپ تاپ توشیبا Toshiba
تعمیرات لپ تاپ سونی sony
تعمیرات لپ تاپ لنوو Lenovo
تعمیر لپ تاپ فوجیتسو fujitsu
تعمیرات لپ تاپ دل
تعمیرات لپ تاپ ایسوس
تعمیرات لپ تاپ ایسر
تعمیرات لپ تاپ HP
تعمیرات لپ تاپ
تاریخچه ساخت لپ تاپ
تعمیرات تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض اسپیکر لپ تاپ
تعمیر و تعویض USB لپ تاپ
تاچ پد لپ تاپ
تعمیر فیش روی لپ تاپ
تعمیر فلت لپ تاپ
تعمیر آداپتور لپ تاپ
پورت USB C لپ تاپ
تعمیر و تعویض تاچ پد لپ تاپ
تعمیر و تعویض برد لپ تاپ
تعمیر و تعویض باتری لپ تاپ
تعمیر و تعویض LCD لپ تاپ
تعمیر و تعویض LED لپ تاپ
تعویض ای سی پروگرامر لپ تاپ
تعویض فن لپ تاپ
تعمیر و تعویض هایولتاژ لپ تاپ
تعمیر و تعویض لولای لپ تاپ
تعمیر و تعویض کیبورد لپ تاپ
تفاوت لپ تاپ و اولترابوک چیست
تفاوت الترابوک ها و نت بوک ها و تبلت ها
تعویض لولای لپ تاپ
تعویض کارت شبکه لپ تاپ
تعویض چیپ لپ تاپ
خرابی برد لپ تاپ
خرابی LCD لپ تاپ
خازن ها
حسگر اثر انگشت لپ تاپ
چرا باید ویندوز را آپدیت کرد
دلایل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ
داغ شدن لپ تاپ
خیس شدن لپ تاپ
خطرات اشعه لپ تاپ
ریختن مایعات بر روی لپ‌تاپ
ریبال کردن چیپ
روشن نشدن لپ تاپ
رفع مشکل کندی ویندوز
روش رفع مشکل بلو اسکرین BSOD
کلیدهای ورود به بایوس Bios
کارت گرافیک چیست
علت هنگ کردن لپ تاپ
علت روشن نشدن وایرلس در ویندوز
سرسخت ترین لپ تاپ های 2019
معرفی بهترین لپ تاپ های تجاری
معایب اتصال دائم شارژر به لپ تاپ
 مشکلات نرم افزاری لپ تاپ
مراحل نصب ویندوز seven 7
لپ تاپ هایی با بیشترین عمر باتری
ویژگی های ویندوز ۱۰ بر روی لپ تاپ ها
نمودار خرابی لپ تاپ ها
نصب درایور روی انواع ویندوز
تعویض ال سی دی لپ تاپ
بهم ریختن ساعت و تاریخ لپ تاپ
بهترین لپ تاپ های سال 2019
بهترین برند های لپ تاپ
آپدیت کردن ویندوز 7
انواع رم لپ تاپ
امنیت شبکه های کامپیوتری
اکتیو کردن ویندوز 10
افزایش طول عمر باتری‌های لپ‌ تاپ
اشتباهات رایج در خرید لپ تاپ
LED لپ تاپ

LED لپ تاپ

/
مادربرد Motherboard چیست
قطعات الکترونیکی
CPU چیست

CPU چیست

/
بایوس Bios چیست
ابزار و تجهیزات تعمیرات لپ تاپ
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments