برای ارسال دستگاه خود کلیک کنید

دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ متواند ناشی از بروز اتفاقاتی باشد که اکثریت آنها بر اثر عدم توجه و مراقبت کافی نسبت به لپ تاپ باشد ، در بعضی از مواقع هم نوسان برق میتواند به المان های روی برد آسیب زده و بر اثر اتصالی حرارت تولید شده و دستگاه ناگهان خاموش شود . دلایل دیگری هم میتواند در بروز خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ دخیل باشد که در ادامه مقاله دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ برایتان توضیح میدهیم . بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید .

گرما دلیل خاموش شدن لپ تاپ
درجه حرارت بالاتر از میزان استاندارد سیستم

از مهم ترین و واضح ترین دلایل خاموشی نگهانی لپ تاپ ها ‌هنگام انجام فعالیت‌های گرافیکی مانند بازی ، حرارت بیش از معمول سیستم است. این موضوع به خصوص در ‌لپ‌تاپ بیشتر قابل مشاهده می باشد چرا که اجزای لپ تاپ حساس است و واکنش بیشتری نسبت به انجام فعالیت های سنگین نشان میدهد . همچنین توجه داشته باشید که فن لپ تاپ شما درست به فعالیت خود ادامه دهد ، ممکن است فن شما کارش را درست انجام ندهد و شما متوجه این موضوع نشوید به انجام فعالیتتان با لپ تاپ خود ادامه دهید ، در این صورت حرارت سیستم شما خارج نشده و با بالا رفتن دما ممکن است اجزای اصلی دستگاه شما از بین برود و مشکل ساز شود .

حرارت بیش از اندازه استاندارد ، به اندازه ای می تواند برای سیستم ایجاد خطر‌ساز کند که امروزه حدودا همه دستگاه‌ها مکانیزم خاموشی خودکار را برای مقابله با این موضوع ‌دارند . برای برطرف کردن این مشکل در ابتدا باید به دلیل اصلی آن بپردازیم .

به طور مثال امکان آن وجود دارد که منافذ دستگاه برای ورود و خروج هوا با انواع گرد و غبار دچار گرفتگی شده باشد . اگر این موضوع برای شما نیز صدق می کند منافذ دستگاه را در صورت دسترسی به طور کامل و با دقت پاک سازی کنید‌ ، به طور معمول میتوانید هر چند ماه یکبار دستگاه خود را برای غبار گیری پیش یک مرکز معتبر تعمیرات لپ تاپ ارسال کنید .

بيشتر بدانيد : چرا لپ تاپ داغ می شود

نقص فنی سخت افزاری
نقص فنی سخت‌ افزار‌ی

از دیگر عوامل و دلایل اصلی و قابل بحث خاموشی ناگهانی دستگاه ها به ویژه لپ تاپ ها ، ‌نقص سخت افزاری در بخشی از اجزا این دستگاه است ، سخت‌افزارهای اصلی که در این مورد باید حتما به آن ها توجه کافی و لازم داشت عبارتند از : RAM ، CPU، Mainboard  و کارت گرافیکی . همچنین در بعضی از موارد نیز این موضوع مربوط به Power دستگاه نیز می‌تواند مرتبط باشد که باید مورد بررسی قرار گرفت تا اگر مشکل از این قسمت شناسایی شد به حل این مشکل و نقص پرداخت . مدار پاور دستگاه یکی از اصلی ترین اقسامی است که در هنگام خاموش شدن ناگهانی دستگاه شما میتواند دخیل باشد و در صورتی که این مدار آسیب ببیند دستگاه شما دیگر قادر به روشن شدن نخواهد بود و باید مشکل مدار پاور شما برطرف شود . همچنین آسیب دیدن این مدار میتواند به دیگر قسمت های دستگاه شمارا درگیر کند ، بنابر این اگر پس از برطرف کردن مشکل مدار پاور لپ تاپ مشکل برطرف نشد ، نگران نباشید و به دنبال سرنخ بر روی دیگر قسمت های برد بگردید .

ولتاژ نامناسب شارژر لپ تاپ
ولتاژ نامناسب شارژر

در خرید آداپتور های جدید برای دستگاه خود دقت کنید . امروزه در بازار آداپتور های چینی درجه 3 وارد شده است که اطمینانی به آنها نیست و ممکن است بعد از گذشت چند روز به لپ تاپ شما آسیب بزند ، توجه داشته باشید که آداپتور های خریداری شده با ولتاژ یکسان برای دستگاه خود تهیه کنید چرا که ممکن است به دستگاه شما آسیب برسد . در صورت خرابی آداپتور دستگاهتان سعی کنید که برای لپ تاپ خود آداپتور اورجینال تهیه کنید ، چرا که آداپتور های درجه 3 موجود در بازار ، به شدت دچار نوسان میشوند و لپ تاپ شما را با مشکل مواجه میکنند .

بيشتر بدانيد : همه چیز درباره شارژر لپ تاپ

نقص فنی نرم افزاری

بدافزار‌ها یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ
بدافزار‌ها یکی از دلایل خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ

یکی دیگر از دلایل اصلی خاموشی ناگهانی لپ تاپ ها ، می‌تواند وجود یک بدافزار بر روی سیستم باشد . برخی از این بدافزار‌ها سبب خارج شدن کنترل سیستم میشوند و حتی ممکن است این بدافزارها یا همان ویروس ها به داخل پروگرام بایوس نفوذ کرده و باعث برهم خوردن پروگرام بایوس دستگاه شما شوند و سبب می شوند که دیگر دستگاه شما تصویر ندهد . به همین دلیل همیشه داخل سیستم خود از آنتی ویروس های لایسنس دار و معتبر استفاده کنید .

سعی کنید هر حافظه ذخیره سازی اکسترنالی را به سیستم خود متصل نکنید و حدالامکان قبل از باز کردن فایل حافظه ذخیره سازی در سیستم ، ابتدا توسط آنتی ویروس فایل ها را اسکن کنید و سپس در سیستم خود باز کنید . برای محافظت بیشتر از سیستم خود ، مراقب فایل های دانلودی از داخل فضای اینترنت باشید ، ممکن است فایل ها دارای ویروس باشند .

توجه داشته باشید که سیستم عامل لپ تاپ خود را هر چند ماه یکبار تعویض کنید و بروزرسانی نمایید ، با این کار شما از سیستم عامل های بروز با امنیت بیشتری استفاده میکنید .

بيشتر بدانيد : همه چیز درباره نرم افزار لپ تاپ

از کار افتادن درایو گرافیک لپ تاپ
خرابی یا از کار افتادن درایو گرافیک

نصب سیستم عامل جدید و تغییر درایور کارت گرافیک یا Display نیز می‌تواند یکی دلایل اصلی خاموشی ناگهانی بی‌مورد لپ تاپ شما باشد ، به خصوص اگر کاربر کمی هم با تنظیمات BIOS به فعالیت ها مختلف پرداخته است و تنظیمات آن دستکاری کرده باشد .

برای فهمیدن و متوجه شدن آن که این مشکل از درایور می باشد و یا خیر ، یک راه حل چنین می باشد که به جستجو و یافتن فایل‌های dump در سیستم و پس از خاموشی ناگهانی لپ تاپ بپردازید . این فایل‌ها از فایل های بسیار مفید و پر کاربرد به حساب می آیند که بهتر است در هنگام بروز این مشکل از آن ها بهره برد .

نصب صحیح درایور در این بحث خیلی حائز اهمیت است . اگر نمیتوانید درایور سیستم خود را به طور صحیح نصب کنید ، یه هیچ وجه اقدام به تعویض ویندوز خود نکنید و بهتر از یک متخصص در این زمینه استفاده کنید .

بيشتر بدانيد : نصب صحیح درایور بر روی سیستم

اگر بعد از تمام توصیه های بالا هنوز مشکل دارید و کامپیوتر شما به صورت ناگهانی خاموش می شود احتمال دارد مشکلی در سیستم عامل شما وجود داشته باشد لطفا مراحل زیر را برای اطمینان چک نمائید :

کامپیوتر خود را ریستارت کرده و هنگام بوت شدن آن را بر روی CMOS تنظیم کنید سپس وقتی کامپیوتر شما با تنظیمات CMOS لود شد ، اجازه دهید تنظیمات به درستی کامل گردد. اگر کامپیوتر شما پس از کامل شدن تنظیمات CMOS خاموش نشد سیستم عامل شما دچار مشکل است و شما نیاز دارید مجدد سیستم عامل مورد نظرتان را نصب نمائید. همچنین اگر به خطای Missing Operating System برخورد کردید مقاله مربوط به ۵ راه حل کاربردی برای رفع خطای Missing Operating System ویندوز انزل وب را مطالعه نمائید.

لوازم جانبی برای خنک کردن لپ تاپ

برای جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ استفاده از Cool Pad ها توصیه می شوند. Cool Pad ها قطعاتی هستند که مانند تخته در زیر دستگاه قرار می گیرند و در داخل و یا روی آن ها چند فن قرار گرفته است تا به خنک شدن کمک نماید.

راه حل دیگر استفاده از پد های مختلف است. پد هایی که جنس آلومینیمی دارند پر کاربرد ترند. برخی از این پد ها از برق لپ تاپ تغذیه می کنند و گرما را به بیرون هدایت می کنند. این پد ها را می توان از فروشگاه های لوازم جانبی کامپیوتر تهیه کرد.

توجه داشته باشید که دمای لپ تاپ یا کامپیوتر ها همیشه در حال تغییر می باشد و هرگز ثابت نمی ماند. پس بهتر است یک نرم افزار برای کنترل دمای لپ تاپ داشته باشید و متوجه شوید که چه فعالیت هایی دمای دستگاه را افزایش می دهد.

امیدواریم مقاله بالا برای شما مفید بوده باشد . کانون الفا با سابقه و اگاهی که در زمینه لپ تاپ دارد در خدمت شماست تا در صورت هر گونه مشکل بیشتر یا سوال به این کانون اعتماد کرده و مشکل دستگاه خود را با ما در میان بگذارید .

بهتر است مطالعه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *