برای ارسال دستگاه خود کلیک کنید

تعمیر لپ تاپ اچ پیتعمیر لپ تاپ اچ پی HP

یکی دیگر از برند های مطرح و معروف در بازار ایران لپ تاپ HP میباشد .علاوه بر کارایی خوب این محصول ، مهندسان طراح لپ تاپ HP تمامی تلاش خود را برای خلق کردن ظاهری زیبا کرده اند و تا حدودی به نتیجه ی خوبی رسیده اند و توانسته اند نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کنند و مورد توجه افراد زیادی قرار بگیرند . لپ تاپ های HP هم از کیفیت خوبی برخوردار هستند و همینکه دارای ظاهری زیبا و با رنگ بندی های خاص می باشند و در ویترین مغازه نسبت به رقبای خود بیشتر جلب توجه کرده و به همین علت فروش زیادی در بازار دارند . واضح است کالاهایی که فروش زیادی داشته باشند ، خرابی بیشتری نیز دارند و لازمه برطرف کردن این امر ، وجود یک مرکز فوق تخصصی تعمیر لپ تاپ میباشد که در تمامی زمینه های تعمیر لپ تاپ به خصوص تعمیر لپ تاپ اچ پی HP مهارت لازم را داشته و با سابقه ی خوبی که در این زمینه داراست ، اعتماد کاربران عزیز را جلب کند و مشکل این کاربران را برطرف سازد و با این وجود یکی از دغدغه های بزرگ این کاربران گرامی در مورد تعمیر لپ تاپ اچ پی برطرف میشود .

در ادامه ی مطالب تعمیر لپ تاپ اچ پی HP به یک سری نکات تخصصی و کلی اشاره میکنیم و بهتر است به این مطالب توجه کنید .


تعمیر و عیب یابی انواع لپ تاپ به خصوص تعمیر لپ تاپ اچ پی در یک نگاه

_ شناخت لپ تاپ و نحوه ی باز کردن آن

باز کردن لپ تاپ یکی از مهمترین قسمت های تعمیرات لپ تاپ به شمار می آید . این قسمت ، قسمت خیلی حساس و تقریبا پیچیده ای است که اگر بتوانید مدتی تمرکز خود را روی باز کردن دستگاه های مختلفی بگذارید میتوانید به طور درست و بدون خرابکاری دستگاهی را باز و بست کنید . مهم بودن این قسمت به آن علت است که اگر نتوانید دستگاه را به درستی باز کنید نمیتوانید به قسمت اصلی سیستم دسترسی پیدا کنید و مشکل را برطرف کنید و اگر هم نتوانید دستگاه را خوب ببندید ممکن است که قسمتی از برد و یا فلت ها تحت فشار قرار گیرند و از بین بروند ، به همین علت این قسمت بسیار حائز اهمیت است و توصیه ی بنده به افرادی که قصد یادگیری تعمیرات را دارند آن است که مدتی فقط به سراغ باز و بسته کردن دستگاه های مختلف بروند و پس از آنکه این مرحله را فراگیر شدند به سراغ عیب یابی دستگاه ها بروند . بهتر است به ادامه ی مقاله ی تعمیر لپ تاپ اچ پی توجه فرمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی تعمیرات لپ تاپ می توانید به لینک تعمیرات لپ تاپ مراجعه کنید .

_ شناخت قطعات

در این مرحله توصیه می شود اگر الکترونیک نمیدانید بهتر است با تعاریف و عملکرد های خازن و انواع آن – مقاومت – دیود – دیود زنر – ای سی – کریستال – سلف – فت یا همان فت ماس در مطلب قطعات الکترونیکی آشنا شوید . اما تا  این ها را نشناسید و از نزدیک روی برد نبینید ، فایده ندارد . در ۹۰% برای عیب یابی و تعمیر لپ تاپ نیاز به شناخت همین قطعات داریم و اینکه باید بدانیم این قطعات در چه حالاتی خراب شده محسوب می شوند و در چه حالاتی سالم ، تا بتوانیم مشکل در برد را پیدا کرده و آن را برطرف کنیم . آشنایی نداشتن با قطعات روی برد و وظایف آنها و حالات آنها سبب می شود تا نتوانیم به درستی ایراد را پیدا کرده و مشکل را برطرف کنیم . همچنین برای جداسازی این قطعات از روی برد باید بتوانید با هویه و هیتر آن قطعات را داغ کرده تا جایی که پایه هایشان نرم شود و سپس از برد جدا کرده و قطعه ی جدید جایگزاری شود . تمامی این ها نیاز به داشتن تجربه و مهارت در زمینه ی تعمیرات لپ تاپ می باشد و افراد مجموعه ی آلفا تمامی این مراحل را به خوبی پشت سر گذاشته و هم اکنون آماده ی خدمات رسانی به شما کاربران گرامی می باشند .

_ عیب یابی ( پیغام نداشتن شارژ No charge )

عدم شارژ : در مرحله اول پین ورودی شارژ را ولتاژ گیری میکنیم ، با توجه به مقدار خروجی ، ولتاژ خروجی آن باید ولتاژ بر روی این پین باشد . در صورت نداشتن ولتاژ مشکل از آداپتور است . باتری هایی که آمپر بالایی دارند ، عمر زیادتری دارند که نتیجتا شارژ بیشتری نگه می دارند . در صورت داشتن ولتاژ ورودی روی پین ورودی شارژ ، مسیر ولتاژ را تا IC شارژ تست و تعقیب میکنیم و بهتر است بدانید که این قطعه در نزدیکی سوکت خروجی باتری قرار دارد . در حین دنبال کردن مسیر مدار ورودی ، توجه داشته باشید که از نظر ظاهری مشکلی در مدار ورودی مشاهده نشود .  بهتر است به ادامه ی مطالب تعمیر لپ تاپ اچ پی HP توجه فرمایید .

توجه داشته باشید 50% ایرادات روی برد دستگاه از ظاهر مشخص می شود و این بدان معنی است که یک تعمیر کار خوب باید بیننده ی خوبی باشد تا بتواند به خوبی کوچکترین تغییراتی را در برد مشاهده کرده و آن را از بین ببرد .

_ عیب یابی (بوت نشدن )

۱_ بوت نشدن : زمانی سیستم بوت نمیشود که به CPU ولتاژ نرسد . IC شارژ تامین کننده ی ولتاژ CPU است . اگر سیستم بالا نیامد ، باید مسیر را تا آن بررسی کرد و ولتاژ هسته ی V core  را اندازه گیری کرد که مقدار آن ۱٫۵ باشد که در صورت بالاتر بودن ، CPU میسوزد  این مطالب میتواند در زمینه ی تعمیر لپ تاپ اچ پی به شما عزیزان کمک کند .

نحوه ی ولتاژ گیری V core

پراپ منفی (یکی از پایه های مولتی متر ) را به گراند (یکی از بخش هایی که ولتاژ منفی تولید میکند مثل پیچ ها ) برد وصل میکنیم . در مرحله اول باید توجه داشت کار ولت گیری را ابتدا از فت های اطراف هسته آغاز میکنیم که باید بر روی پایه ی DRAIN یکی از آنها ، V core  مشاهده شود . معمولا تعداد این فت ها سه تا می باشد . بعد از آن باید سلف را ولت گیری نمود تا ولتاژ صحیح هسته را متوجه شویم . پس :

_ یکی از سه فت موجود باید ولتاژ تقریبی ۱٫۵ را بدهد .

_ یکی از فت ها باید ولتاژِی برابر ولتاژ ورودی دستگاه را بدهد که تقریبا ۱۹ میباشد .

_ اگر مورد دوم یعنی ولتاژ ۱۹ را نداشته باشیم ، مشکل از IC پخش کننده ولتاژ است .در صورت داشتن این ولت و نداشتن  V core ، مشکل میتواند از :فت ها – مقاومت های زیر ۱۰ اهم – و سلف ها باشد که باید این موارد را چک کرد .

در مرحله ی بعد اگر مشکل از سه مورد بالا نبود ، مشکل از IC pwm هست که تامین کننده ی ولتاژ هسته می باشد . چنانچه به ان ولتاژ رسد اما خارج نشود مشکل از همین IC  است .

IC Pwm : باید هماهنگ فت یک ولتاژ را از طریق  پایه ی Gate به فت ها برگرداند ، در این حالت یک ولت در پایه ی Gate فت داریم که این ولتاژ باید ۳٫۳ ولت باشد که از PWM برمیگردد که اگر این ها موجود بود قطعا ولتاژ هسته Vcore را داریم و در غیر این صورت باید چک کنیم که ورودی های ما اتصالی داشته و یا از کار افتاده است . در صورت از کار افتادگی باید ببینیم که ولتاژ از چه قسمتی به بعد عبور نمیکند ، شاید در این میان بر حسب حرارت قطعه ای تکان خورده و جابه جا شده است . در صورتی که اتصالی کرده باشد ، دستگاه منبع تغذیه آمپری را به ما نشان میدهد که گویای اتصالی داشتن دستگاه است و در همین حین باید در برد ریز شویم تا بتوانیم دلیل اتصالی را پیدا کرده و آن را از بین ببریم .

تست Pwm :هرگاه ولتاژ ۳٫۳ باشد قطعا این IC سالم است ، در غیر این صورت مشکل از آن است . یعنی اگر ولتاژ 3.3 باشد مشکل از ای سی مد نظر نیست ولی اگر نباشد مشکل به همین آی سی مربوط می شود .

نکات لازم در زمینه ی تعمیر لپ تاپ به خصوص تعمیر لپ تاپ اچ پی

_ احتمال خرابی Pwm بسیار بالاست .

_ در صورتی که CPU به برد متصل نباشد هیچ ولتاژی مشاهده نمیشود اما چنانچه CPU به مدار وصل نباشد برای تشخیص V core  از دستگاهی به نام امولاتور یا شبیه ساز آن کمک میگیریم . این دستگاه به جای CPU قرار میگیرد و کمک میکند ولتاژ هسته تولید شود . البته در استفاده از این دستگاه ولتاژ فت ها به جای ۱٫۵ روی ۱٫۷ قرار میگیرد و در صورت عدم کارکرد امولاتور مشکل بی شک از قطعات ذکر شده است .

کمی در مورد مجموعه ی آلفا بدانید

مجموعه آلفا با در دست داشتن بهترین و به روز ترین تجهیزات ممکن و همچنین بهترین افراد و نیروهای انسانی آماده ی خدمات رسانی به شما کاربران عزیز می باشد .این مجموعه میتواند به شما کاربران عزیز بهترین خدمات را در زمینه ی تعمیر لپ تاپ اچ پی و انواع زمینه ها ارائه بدهد .فقط کافی است به این مجموعه اعتماد کنید .

هدف آلفا جلب رضایت شماست ….

بهتر است مطالعه کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *