برای ارسال دستگاه خود کلیک کنید

تعمیرات لپ تاپ
تعمیرات لپ تاپ

لپ تاپ چیست ؟؟؟

لپ تاپ یا نوت بوک به رایانه های کوچک شخصی گفته می شود که وزن آنها تقریبا بین ۱ تا ۶ کیلوگرم است که وزن آن به نوع مصرف و تجهیزات به کار برده شده در آن بستگی دارد .

تفاوت اصلی لپ تاپ ها با رایانه های PC (خانگی) قابل حمل بودنشان است و به همین علت لپ تاپ ها را کوچکتر ساخته تا کاربران بتوانند آنرا راحت تر حمل و نقل کنند . در واقع لپ تاپ همان pc است ولی تجهیزات بکار رفته در آن تجهیزاتی است که متناسب با کارایی آن است ، اما تکنولوژی ساخت آن قطعات پیشرفته تر شده و شرکت های سازنده توانسته اند که همان قطعه را با حجم کمتر تولید کنند و در نهایت با قرار دادن آنها در کنار یکدیگر لپ تاپ را بوجود بیاورند . لپ تاپ ها بدلیل آنکه قابل حمل و نقل می باشند نیاز به یک منبع تغذیه ای دارند که سیستم بتواند برق خود را از آن تهیه نماید و همینطور آن منبع تغذیه قابل حمل باشد و در کنار لپ تاپ وجود داشته باشد ، به همین علت برای لپ تاپ ها یک باتری با چند سلول بوجود آوردند که این باتری ها قابل شارژ هستند و به مدت چند ساعت نیز شارژ را در خود نگه میدارند و با این وجود دیگر نیازی به اتصال دائمی به برق نبوده . لازم به ذکر است که پس از خالی شدن شارژ دستگاه باید توسط آداپتور مخصوص به برق متصل گردد تا دوباره باتری شارژ شود . همچنین آنها دارای یک صفحه ی کلید سرخود و یک تاچ پد روی صفحه ی زیرین ، زیر کیبورد می باشند ولی با این وجود میتوان به آنها ماوس و کیبورد اکسترنال متصل کرد .

مروری بر تاریخچه لپ تاپ
مروری بر تاریخچه ی لپ تاپ

نخستین رایانه ی پرتابل در سال ۱۹۸۱ معرفی شد و در آن از سیستم عامل CP/M استفاده شد .

با وجود وزن سنگین این رایانه و داشتن مانیتور CRT ، تاثیر بسیار زیادی در تجارت گذاشت و در سال دوم کایروب نوع دوم سیستم را عرضه کرد که این سیستم هم بر اساس CP/M طراحی شد .

بهتر است بدانید که لپ تاپ های واقعی یک گریدلول بودند که توسط موگارید در سال ۱۹۸۰ عرضه شد . این سیستم طرح کنترلی داشت و صفحه ی نمایش مسطح آن میتوانست خمیده شود . آنها با چند باتری عمل میکردند و به صفحه ی نمایش پلاسمای ۳۲۰*۲۰۰ پیکسل مجهز بودند . ولی با این وجود در ارتش آمریکا از آنان استفاده می شد .

پس از آن در سال ۱۹۸۳ یک لپ تاپ به نام Kyocera که فروش بسیاری داشت روانه ی بازار شد و این اولین گام از جهش لپ تاپ ها بود . و این سیستم ابتدا در ژاپن عرضه شد و به دنبال آن به طور مستمر تکنولوژی لپ تاپ ها کامل و کامل تر شد .

برای کسب اطلاعات بیشتر ، مطلب تاریخچه ی لپ تاپ ها را مطالعه کنبد .

در ادامه ی مطلب تعمیرات لپ تاپ ، میخواهیم به طور تخصصی تر به سراغ لپ تاپ برویم . پس به ادامه ی مطلب تعمیرات لپ تاپ توجه فرمایید .

بيشتر بدانيد : تعمیر لپ تاپ

تعمیرات لپ تاپ
خرابی برد لپ تاپ

مهم ترین قسمت الکترونیکی لپ تاپ ، برد لپ تاپ میباشد زیرا تمامی قطعات راه های اتصال به یکدیگر را از روی برد دریافت میکنند و بوجود آمدن کوچکترین مشکل و ایرادی در برد لپ تاپ ، سبب از کار افتادگی سیستم می شود .

بر روی برد یک سری قطعات الکترونیکی مانند خازن ، ترانزیستور ، فت ، کریستال و… وجود دارد که وظیفه ی آنها کنترل جریان ولتاژ و رساندن ولتاژ به تمامی قسمت های اصلی و فرعی می باشد . اگر یکی از این قطعات الکترونیکی به خوبی کار نکند ، سیستم وظیفه ی خود را به خوبی انجام نمی دهد و شما در هنگام کار با سیستم خود دچار مشکل میشوید . از جمله اصلی ترین قطعاتی که بر روی برد لپ تاپ بسیار مهم می باشند .و کارایی اصلی را بر عهده دارند ، میتوان به CPU ، GPU ، NB و SB اشاره نمود که این چیپ ها در سیستم ها به صورت مختلف طراحی شده اند و ممکن است در بعضی از سیستم ها کارایی دوچیپ در یک چیپ ادغام شود .

بيشتر بدانيد : درباره چیپست ها بدانید

بهتر است بدانید که برد لپ تاپ بسیار حساس و پیچیده می باشد و کوچکترین خرابکاری سبب از بین رفتن کامل برد لپ تاپ می شود و در نتیجه سیستم شما از بین می رود  در صورت خراب شدن کوچکترین قطعه ی برد ، باید سریع در صدد رفع مشکل اقدامی را انجام دهیم که این اقدام شامل تعمیر کردن برد و یا تعویض برد می باشد  چراکه ممکن است به دیگر قطعات سیستم آسیب جدی و جبران ناپذیری وارد شود  توجه داشته باشید که در صورت بوجود آمدن کوچکترین مشکلی برای سیستمتان ، بدون دستکاری ، لپ تاپ خود را به یک مجموعه ی معتبر فرستاده و اجازه دهید تا مهندسان آن مجموعه مشکل شما را برطرف کنند . چرا که با کوچکترین دستکاری ، سبب بوجود آمدن مشکلی بزرگ می شوید و ممکن است آن مشکل دیگر قابل برطرف کردن نباشد .

بهتر است به ادامه مطلب تعمیرات لپ تاپ توجه فرمایید .

عواملی که سبب خراب شدن برد لپ تاپ می شوند

_ استفاده نکردن از محافظ های مناسب برای لپ تاپ

_ ضربه خوردن لپ تاپ و یا افتادت از ارتفاع

_ خیس شدن لپ تاپ و یا ریختن مایعات بر روی آن

_ روشن گذاشتن لپ تاپ به مدت زیاد

_ قرار دادن سیستم در شرایط نامناسب به عنوان مثال در هوای مرطوب

_ بد جا زدن سوکت USB

_ استفاده بیش از اندازه از لپ تاپ که سبب سوختگی یک سری از قطعات می شود

بيشتر بدانيد : در زمان خیس شدن لپ تاپ چه باید کنیم ؟؟؟

بهتر است بدانید که مجموعه ی آلفا یکی از بزرگترین و مجهز ترین مجموعه های در حال فعالیت در زمینه ی تعمیرات لپ تاپ در سطح تهران می باشد . علاوه بر آن این مجموعه دارای سطح کیفی استاندارد ، چه از لحاظ تجهیزات و چه از لحاظ سطح مهندسین در حال فعالیت در این مجموعه ، در رتبه ی خوبی جای گرفته است و می تواند تمامی مشکلات شما در زمینه ی تعمیرات لپ تاپ را برطرف سازد . بهتر است بگوییم که با وجود مجموعه آلفا دیگر نیازی به نگرانی برای از دست رفتن لپ تاپ شما نمی باشد ، زیرا این مجموعه با بکارگیری بهترین شیوه ی ارائه ی خدمات به کاربران ، میتواند با قاطعیت تمامی مشکلات آنان را برطرف سازد .

خرابی کیبورد لپ تاپ
خرابی کیبورد لپ تاپ

کیبورد یک ابزار سخت افزار در لپ تاپ است که حرکات دست را به دیتای درون صفحه ی نمایشگر تبدیل میکند . این حرکات دست با فشردن دکمه های تعبیه شده بر روی کیبورد و همچنین کابلی که از کیبورد به مادربرد متصل است به دیتا تبدیل میشوند و از طریق همان کابل اتصال کیبورد به مادربرد به صفحه ی نمایشگر منتقل و در صفحه ی نمایشگر رویت می شود ، به همین دلیل از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

کیبورد نیز دارای دو مدل ساده و بک لایت دار می باشد . کیبورد های بک لایت دار ، در زیر دکمه هایشان ، لامپ های LED تعبیه شده است که علاوه بر داشتن زیبایی ، سبب دید بهتر دکمه ها در شب می شود .

لازم به ذکر است که کیبورد های بک لایت دار ، دارای مادربرد خاصی می باشد که یک جا برای سوکت بک لایت کیبورد نیز تعبیه شده است .

مشکلات کیبورد لپ تاپ

_ از کار افتادن تمامی دکمه های کیبورد .
_ خاموشی لامپ های بک لایت کیبورد .
_ خرابی تعدادی از دکمه های کیبورد .
_ کثیف شدن و گیر کردن آشغال در زیر دکمه های کیبورد .
_ ریختن مایعات نوچ و مایعاتی که سبب چسبیدن دکمه ی کیبورد به قاب کیبورد می شود ، در آن صورت غیر قابل استفاده می شود .
_یک سری ایرادات کیبورد نیز ممکن است از سمت مادر برد باشد ، به گونه ای که کیبورد در واقع سالم است ولی بر روی سیستم به خوبی کار نمیکند که این مشکل را تعمیر کار باید بتواند تشخیص دهد .
بيشتر بدانيد : همه چیز در مورد کیبورد لپ تاپ و تعمیر آن

تعمیرات LCD لپ تاپ
خرابی LED و LCD لپ تاپ

داشتن وضوحیت تصویر و نبود ایراد در تصویر یکی از مهم ترین گزینه هایی است که تفاوت برند ها را مشخص میکند.ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی تقریبا تمامی برند ها دارای وضوحیت تصویر می باشند و تفاوت برند ها را باید در موارد دیگر جست و جو کرد . با تمام وجود این مسائل ممکن است که LED یا LCD لپ تاپ شما بر حسب اتفاق دچار مشکل شود . در آن صورت وضوحیت تصویر از شما گرفته خواهد شد و دیگر نمیتوانید با آرامش کار خود را انجام دهید  و همین امر سبب از بین رفتن اعصاب و درد چشم می شود . برای آشنایی بیشتر با LCD اینجا و برای آشنایی بیشتر با LED لپ تاپ اینجا کلیک کنید .

بهتر است بدانید LED همان تکنولوژی LCD است فقط با این تفاوت که در LED به جای استفاده از لامپ فلوئورسنت ، از لامپ های LED که عمر بیشتری دارند استفاده میشود . برای آشنایی بیشتر با تفاوت LED با LCD به سراغ مطلب تعمیر و تعویض LED لپ تاپ مراجعه کنید و به ادامه ی مطلب تعمیرات لپ تاپ توجه فرمایید .

راه های پیشگیری از آسیب دیدن LED و LCD لپ تاپ

توصیه مجموعه ی آلفا به شما عزیزان آن است که به هیچ وجه لپ تاپ خود را در معرض فشار قرار ندهید زیرا اصلی ترین عاملی که سبب از بین رفتن LCD لپ تاپ می شود ، فشار یا ضربه است که باعث از بین رفتن پیکسل های LCD و LED میشود و شما مجبور به تعویض LED و LCD میشوید . علاوه بر آن ریختن هرگونه مایعاتی بر روی دستگاه خود خودداری کنید ، چرا که برخورد مایعات با برد ، سبب اتصالی و از بین رفتن برد میشود .

بهتر است بدانید که مجموعه ی آلفا با داشتن سابقه ی کافی در تمامی زمینه های کامپیوتری ، به خصوص تعمیرات لپ تاپ و داشتن تجربه ی کافی در این زمینه ، میتواند تمامی مشکلات شما را برطرف کند .

تعمیرات تاچ پد لپ تاپ
خرابی تاچ پد لپ تاپ

تاچ پد یا ترک پد یک حسگر لمسی مسطح است که میتواند حرکت و موقعیت انگشت کاربر را به موقعیت نسبی صفحه ی نمایش تبدیل کند . تاچ پد ها معمولا روی اکثر لپ تاپ ها موجود است و میتواند جایگزین مناسبی برای ماوس باشد . این وسیله ی کوچک که بر رو ی لپ تاپ ها تعبیه شده است ، با پیشرفت تکنولوژی پا به عرصه ی مصرف گذاشته است و دارای کاربرد های بسیاری می باشد . به جرعت میتوانم بگویم که بیش از نیمی از کسانی که لپ تاپ دارند ، طرز استفاده از تاچ پد ها را نمی دانند .یکی از مهمترین کاربرد های تاچ پد ، دستورات جسچر می باشد که نیمی از افراد درباره ی جسچر اطلاعاتی ندارند .

بيشتر بدانيد : همه چیز در مورد تاچ پد لپ تاپ و جسچر های آن

دلایل خرابی تاچ پد لپ تاپ

_ ضربه خوردن

_ خیس شدن

_ ویروسی شدن سیستم

_ مشکل سخت افزاری و …

مجموعه ی آلفا با شرایط ویژه ای که دارد میتواند تمامی مشکلات شما را به خوبی هرچه تمام تر برطرف بکند و مطمئن باشید که بهترین خدمات را به شما ارائه میدهد .

خرابی هارد لپ تاپ

بهتر است بدانید که تمامی هارد ها دارای دو مشکل بزرگ می باشند : مشکل سخت افزاری  ، مشکل نرم افزاری .

مشکل نرم افزاری هارد لپ تاپ

این نوع مشکل مربوط به فریمور یا بدسکتور می باشد که پس از اصلاح فریمور یا بدسکتور به روش های مختلف ، این مشکل رفع میشود و اطلاعات باز میگردد . البته در صورتی که هاردتان دستکاری نشده باشد . به ادامه ی مطلب تعمیرات لپ تاپ توجه فرمایید .

بيشتر بدانيد : همه چیز درباره ی بدسکتور هارد دیسک

یک مشکل نرم افزاری دیگر وجود دارد که ویروس گروگانگیر نام دارد . عملکرد این ویروس به گونه ای است که بر روی اطلاعات شما مینشیند و آنان را قفل میکند و در بعضی مواقع نام پارتیشن را کد گزاری میکند و در مقابل باز کردن آن از شما درخواست پول میکند تا اجازه دهد شما به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید . در صورتیکه با این مشکل مواجه شدید ، بدون دستکاری و پرداخت هیچ گونه هزینه ای فورا هارد خود را به مجموعه ی آلفا بفرستید و بگذارید که این مجموعه مشکل شما را برطرف کند .

بيشتر بدانيد : ویروس گروگانگیر چگونه آسیب میزند ؟؟

مشکل سخت افزاری هارد لپ تاپ

همانگونه که از نام این مشکل پیداست ، مشکلات سخت افزاری مربوط به قسمت سخت افزاری هارد می شود که دلیل آن ضربه خوردن و خیس شدن و تکان دادن هارد در هنگام کار با آن می باشد  .

این مشکل بسیار جدی و حساس ، معمولا برای هارد های اکسترنال که قابل حمل و نقل می باشد بوجود می آید . هارد های اینترنال به دلیل آنکه درون دستگاه می باشند ، کمتر در معرض مبتلا به مشکل سخت افزاری قرار میگیرند ، این نوع هارد ها بیشتر دچار مشکل نرم افزاری میشوند .

مرکز تعمیرات لپ تاپ آلفا

مجموعه ی آلفا

مجموعه ی آلفا با داشتن بهترین و به روز ترین تجهیزات میتواند انواع مشکل لپ تاپ شما ، به خصوص تعمیرات لپ تاپ شما را به خوبی انجام دهد . این مجموعه توانایی رفع انواع مشکل سخت افزاری و نرم افزاری لپ تاپ شما را دارد و با تمامی مشکلات ، در زمینه ی لپ تاپ به طور کامل آشناییت دارد . مهندسان این مجموعه تمامی اطلاعات در زمینه ی لپ تاپ را طی پشت سر گذاشتن انواع دوره ها در خارج از کشور و همینطور داخل ، اموخته اند و پس از کسب تجربه ، طی سالیان متوالی توانسته اند به این جایگاه برسند و به بهترین شکل به شما کاربران گرامی خدمات رسانی کنند. فقط کافی است اعتماد کنید .

هدف آلفا جلب رضایت شماست …

بهتر است مطالعه کنید

10 پاسخ
 1. farzam گفته:

  با سلام ، من داشتم با لپ تاپم کار میکردم که یک دفعه تصویر لپ تاپم از بین رفت و هرکاری کردم مشکل تصویر برطرف نشد . الان باید چیکار کنم ؟؟

  پاسخ
  • ali kamrani گفته:

   با سلام ، دوست عزیز مشکل لپ تاپ شما میتونه هم از LCD باشه و هم از گرافیک دستگاهتون ، برای اینکه بتونیم دقیق تر متوجه ایراد داخل سیستم شویم باید دستگاهتون رو بیارید شرکت تا از نزدیک تستش کنیم و بهتون مشکل رو اعلام کنیم . همچنین میتوانید با این شماره تماس برقرار کنید ۰۹۱۲۶۷۰۵۴۲۳ sadeghi

   پاسخ
  • farzam گفته:

   سلام ، ممکنه با وارد کردن یو اس بی به درگاه ، پایه های درگاه گراند شده باشه و اتصالی کرده باشه ، به همین دلیل نمیزاره لپ تاپ روشن بشه ، این مشکل خیلی خطرناکه و باید فورا درگاه عوض بشه ، در غیر این صورت ممکنه با روشن و خاموش کردن سیستم به صورت متوالی ، اتصالی به ای سی های اصلی اصابت کنه و مشکل ساز بشه ، با مراجعه به بخش تماس با ما میتونید با مشاورین ما در ارتباط باشید و از آنان راهنمایی بگیرید .

   پاسخ
 2. علی گفته:

  سلام
  یه سوالی ذهنمو درگیر کرده
  من یه کاربر مبتدی تو افتر افکتم و یک رندر دارم که ۲ یا ۳ روز طول میکشه تا فایل اکسپورت بشه
  و من واقعا دلم نمیاد کامپیوترم برای دو روس روشن بزارم
  به نظرتون اگه روشن بزارم اتفاقی میوفته مثلا عمر کامپیوترم کم میشه یا cpu یا هرچیز دیگه ایم مشکلی براش پیش نمیاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  حجم فایل اکسپورتیم هم باید زیاد باشه و نمیخوام کم حجم اکسپورت بگیرم

  پاسخ
  • farzam گفته:

   سلام
   برای رندر گرفتن به چندتا نکته باید توجه کنید ، اول اینکه پاور دستگاهتون باید قوی باشه تا هنگام برق رسانی سیستم با مشکل مواجه نشید ، دوم اینکه cpu دستگاهتون هرچه بهتر باشه نسلش جدیدتر باشه سریعتر عملیات رندرینگ رو انجام میده و سیستم شما کمتر فعالیت میکنه ، مورد سوم هم گرافیک دستگاه شماست که باید از پس انجام این کار بر بیاد . در غیر این سه صورت مسلما به دستگاه شما فشار وارد میشه و برای شما مشکل ساز میشه .
   اگر کامپیوتر شما لپ تاپ هست بهتون پیشنهاد میکنم که اصلا این کار رو با لپ تاپ انجام ندید . اگر pc هست که قطعاتتون رو چک کنید ببینید جوابگو هست یا خیر در غیر این صورت به کامپیوتر شما آسیب میزنه . پیشنهاد میشه برای کار رندرینگ با هر ماشین رندری که توی حیطه فعالیتتون به اون نیاز دارید از رندر باکس ها استفاده کنید که هم از نظر هزینه ای به صرفه هستند و هم مشکل ساز نمیشن برای شما .

   پاسخ
 3. m گفته:

  سلام خسته نباشين من ويندوز لپتاپمو عوض كردم چون ويندوز قبلي خيلي سنگين بود(10) اما الان نميدونم چرا صداميده هنوز 1 سال نشده ك خريدمش

  پاسخ
  • farzam گفته:

   سلام
   ببینید صدا دادن لپ تاپ شما میتونه از چند جای مختلف باشه . اولین جایی که احتمال بسیار زیاد صدا مربوطه به اون قسمت ، هارد دیسک لپ تاپ هستش . در واقع توی نصب ویندوز هم هارد دیسک بسیار درگیر میشه . در حال حاضر برای جلوگیری از بروز مشکل بهتون پیشنهاد میشه از اطلاعاتتون بکاپ تهیه کنید . مورد های دیگه هم میتونه توی لپ تاپ باعث تولید صدا بشه که مهمترینش رو بهتون گفتم ، در حال حاضر باید لپ تاپ شما برای تعمیر به دست ما برسه تا پس از تست شروع به تعمیر لپ تاپ و رفع مشکل کنیم .

   پاسخ
    • farzam گفته:

     سلامت باشید
     اگر بتونید بفهمید که صدا از کدوم قسمته راحت تر میتونم راهنماییتون کنم ، ولی اگر احتمال بدیم صدا از هارد دیسکتونه و فقط صدا هست و به صورت عملی برای شما مشکلی بوجود نیاورده ، حتما از اطلاعات داخل لپ تاپ خودتون بکاپ تهیه کنید تا در صورت خراب شدن ، با مشکل بزرگی مواجه نشید .اگر هم متوجه نشیدید که صدا از ککدوم قسمته میتونید لپ تاپ خودتون رو برای تست و تعمیر به مجموعه ما بیارید .

     پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *